Nisan 15, 2011

Riviera mı sızma mı sağlıklı

Zeytinyağında ‘Riviera mı yoksa sızma mı sağlıklı’ tartışmalarına son. Her tip zeytinyağı sağlıklı. Ancak sızmanın içerdiği bileşikler diğerinden fazla. Bu bileşikler kolesterolü düşürüp kalbi koruyor. 

Son yıllarda Türkiye’de çok önemli bir sağlıklı yağ kullanma bilincinin varlığını görüyoruz. Bitkisel sıvı yağlar içerisinde zeytinyağı evlerde en çok tercih edilen yağ olmaya başladı. Tüketici hangi zeytinyağı alacağı açısından kararsız da olsa kulaktan dolma bilgiler ile sızma mı riviera mı? Kargaşası içerisinde… Aslında her tip zeytinyağı sağlıklıdır. Sızma ve riviera arasındaki en önemli fark yağın sağlık açısından içerdiği bileşenler açısından sızma zeytinyağının biraz daha fazla olmasıdır. Ayrıca ülkemizde kolesterol yüksekliği aşikardır ve kalp hastalıkları sıklığı da gün geçtikçe artmaktadır. Acaba zeytinyağı kolesterolü gerçekten düşürüyor mu sorusu da aklımıza takılanlar arasında… Kandaki kolesterolün yüzde 70’i, organizmanın kendisi tarafından, karaciğerde üretilir. Vücuttaki kolesterolün, yalnızca yüzde 30’u besinlerden alınır. Eğer biz beslenmemiz ile aldığımız kolesterol miktarını azaltırsak besinlerden gelen kolesterolün oranı yüzde 20’ye indiğimizde, karaciğer açığı kapatmak üzere üretimini yüzde 80’e çıkarmak zorunda kalacaktır. Bu da safra kesesinde kolesterolden kaynaklanan taş oluşumuna zemin oluşturur. Besin ile kolesterol alındığı takdirde vücut kendi kolesterol üretimini azaltarak, besin ile alınmadığı takdirde kendisi üreterek bir denge kurmaya çalışacaktır. Zeytinyağı, vücutta kolesterol dengesini sağlar. Yağlar kanda, lipoproteinlere bağlı olarak dolaşırlar. Lipoproteinlerin farklı türleri, yağ metabolizmasında değişik görevler üstlenir. Faydalı kolesterol olarak adlandırılan HDL’nin, yüksek düzeylerde olması, kolesterolün dokulardan uzaklaştırılmasıyla damar sertliğinden koruyucu bir etki ortaya çıkar. Kötü huylu kolesterol dediğimiz LDL’ler, arterosikloroz etkiye sahiptirler. Oysa zeytinyağı tüketimi, LDL kolesterolün kanda fazlalaşmasına karşı karşı koruyucu rol oynar. Ayrıca  LDL’den kaynaklı kalp rahatsızlıkları riskini azaltır. Zeytin ve zeytinyağının içinde bulunan tekli doymamış yağ asitleri kolesterol içermezler.

Yorum Yazma Ekranı

XHTML: Kullanabileceğiniz Taglar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>