Nisan 15, 2011

Açlık duygusu bazen iyidir

Zayıflık ve şişmanlık algıda ciddi bozukluk yapan durumlar. Diyeti açlıkla savaş olarak görmek yerine acıktığını hissettiği an sağlıklı ve az kalorili beslenenler kalıcı kilo veriyor.

KİLO vermek isteyenler aç kalacağını düşünerek diyeti uygulamazlar, kilo almak isteyenler ise az yedikleri halde ‘çok fazla yiyorum’ diyerek neden kilo alamadıklarını anlayamazlar. Aslında zayıflık ve şişmanlık algıda ciddi bozukluk yapan durumlardır. Burada sorulması gereken soru eğer aç veya tokluk ise, ‘Neye göre, kime göre ve hangi durumda’ sorularına yanıt bulmak gerekir. Bu nedenle doyum hissi her zaman bireyi mutlu eden bir duygu durumu olduğundan aç kalmayı aslında çok istemeyiz. Beslenme uzmanı olarak aç kalan bireylerin uzun soluklu kilo vermede başarılı olmadıklarını çok iyi biliyorum. Ama ara ara açlık hissini yaratmak kilo veren kişide kısa süreli uyarıcı motivasyon sağlayabiliyor. Açlık, kilo kontrolü açısından da önemli bir etkendir. Doymuş bir kişi sürekli aç olan birine göre besin alımını sınırlamaya ve sahip olduğu kilosunu korumaya daha meyillidir.

Lifli besinler daha uzun tok tutuyor 

Çalışmalarım bir besinin enerji yoğunluğu, lif içeriği, lezzet gibi faktörlerin açlığı bastırdığını gösteriyor. Yani az miktarda sevilen bir besini daha az kalorili ve daha lifli bir hale getirmek açlığı gidermiyor ama duygusal olarak doyum hissi sağlayarak daha uzun soluklu diyet yapmayı kolaylaştırıyor.  Bunun yanında az yağlı bir beslenme ve dengeli karbonhidrat içeriği olan öğünlerle yüksek proteinli ara öğünlerin en iyi kilo verdiren diyetler olduğunu da hatırlatmak isterim. Diyette iştah ve kalori alımını kontrol etmek için yağ oranını düşürmek, teoride mantıklı bir stratejidir. Bu bulgular, diyetteki protein miktarını arttırmanın, tokluğu arttırmak ve enerji dengesini olumlu yönde azaltmanın da bir yolu olduğunu gösterir.

{lang: 'tr'}

Leave a Reply