Nisan 15, 2011

Guatr hastaları için kekik çayı sakıncalı

Kekik, akciğer, mide ve bağırsaklarda olumlu etkiye sahip. Ancak her şifalı bitki gibi bilinçli kullanılmalı. Hamileler ve guatr hastaları kekikten yarar değil zarar görür.

Toplumumuzda şifalı bitki olarak bilinen en eski bitki kekiktir diyebiliriz. Kekik bitkisi çimenlik tarla kıyılarında, orman kıyılarında, ve çayırlardaki karınca yuvalarının üstünde yer almaktan hoşlanır. Güneş ve sıcak istediği için, toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık bölgelere çoğalır. Kendilerine özgü bir kokuya sahiptir. Kekik öncelikle baharat olarak kullanılır. Yağlı ve ağır yemeklerin tadını zenginleştirir, sindirimi kolaylaştırır.

Kramp çözücü özelliği var

Sağlık açısından baktığımızda öncelikle kramp çözücü, dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak yaygın olarak kullanılıyor. Kekiğin etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışıp, bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözüyor. Aynı zamanda bronşlardaki bakteri oluşumunu da önlüyor. Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında kekik çayının içilmesi öneriliyor.

Düşük riskini artırıyor

Midedeki ekşimeler bir bardak kekik çayı ile geçiştirilebilir. Kekik çayı ile ayrıca adet kanamaları dengeliyor, böbrek taşlarının düşürülmesine yardım ediyor.  Ancak bilim adamları bu kadar çok olumlu etkisi olan kekiği guatr hastalarının kullanmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Guatr hastalarında kekik kullanımı ile halsizlik, bulantı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı meydana geliyor. Hamilelerdeise  düşük riskini artırıyor. Bu yan etkilerle birlikte kekik yağının tümör yapıcı madde olduğu ve karaciğer üzerinde zararlı etkileri olduğu bilinmekte fayda var.

Yorum Yazma Ekranı

XHTML: Kullanabileceğiniz Taglar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>