Nisan 15, 2011

Diyet markette başlar

Doğru diyetin yolu süpermarketten geçer. Markette sağlıklı besinler aldığınız an fazla kilolarla da vedalaşırsınız. ‘Su içsem yarıyor’ dememek için önce bilinçli tüketici olmalısınız.

SAĞLIKLI beslenmek sadece bir besini devamlı olarak yemek anlamına gelmiyor. Örneğin her gün ben mutlaka 1 avuç ceviz yiyorum ve kalbimi koruyorum diyorsanız yanılıyorsunuz. Gece yatmadan önce mutlaka zencefilli çay içiyorum ve bağışıklık sistemimi güçlendiriyorum da maalesef tek başına yeterli değil. Eğer vücudumuzu hem hastalıklara karşı korumak hem de direncini güçlendirmek istiyorsak besinleri çeşitlendirmeli, dengeli miktarlarda yemeli ve aşırıya kaçınılmamalıdır. Bu taze sebze ve meyveler, et-balık-tavuk türleri, tahıllar ve süt ürünleri için çok kolay yapılabilir bir beslenme davranışıdır. Seçimlerimizi özgürce yapabiliriz. Mesela az yağlı eti kolay bulur ve fırında kendimiz sağlıklı bir şekilde pişirebiliriz. Yoğurdumuzu kendimiz sağlıklı olsun diye mayalayabiliriz. Ancak hazır paketlenmiş besinleri alırken durum böyle değil. Markete girdiğimizde birçok marka, birçok farklı ürün ve fiyatlar bizim alışveriş şeklimizi değiştirir. Bunun için hazır besin alırken dikkat etmemiz gereken kriterleri çok iyi bilmeliyiz. Çünkü sağlıklı beslenme sadece sebze ve meyve yemekten geçmediği gibi hazır ürünlerde de hangilerini alırsak daha yararlı olacağı hakkında fikir sahibi olmalıyız. İşte size süpermarket tüyoları…

Sütte kalsiyum oranına bakın

 Markette süt seçerken güvenilir markaların fonksiyonel içeriği olan ürünlerini alın. Gaz problemi olanlar laktozsuz süt, kalp hastaları için omega 3 içeren süt, kemik yoğunluğu düşük olan osteoporoz ve menopozdaki kadınlar, gebe ve emzikli anneler, genç kızlar kalsiyumlu süt almalılar.

 Sağlıklı kişilerin az yağlı sütleri almasını öneririm. Süt kutularının renkleri yağ içeriği bilgisi verir. Koyu mavi ise tam yağlı, uçuk mavi ise az yağlı pembe ise yağsız demektir.

{lang: 'tr'}

Leave a Reply