Şubat 20, 2012

Grip ve soğuk algınlığına karşı yoğurt tüketin

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, yoğurdun içinde bulunan, vücudun savunma sistemini geliştirdiğini ve hastalıklardan korunmaya yardımcı olduğunu söyledi.
  
Mustafa Yıldız, yaptığı açıklamada, kış aylarının olumsuz etkilerini asgariye indirmek için günlük belli bir miktar yoğurt tüketimi önerdiklerini kaydetti. Yoğurt, kefir ve süt ürünlerinde bulunan probiyotik mikroorganizmaların insanların savunma sistemiyle ilgili işlevlerinde olumlu etki gösterdiğini vurgulayan Yıldız,  bilimsel araştırmalarda probiyotiklerin bağırsak hastalıkları üzerinde etkisi olduğunu ifade ederek şu bilgileri verdi: ""Klinik beslenmede görülen ilerlemelerden dolayı uzun ve sağlıklı yaşamak, soğuk algınlığı, grip gibi solunum sistemi enfeksiyonları, ishal, bağırsak enfeksiyonları sorunlarından korunmak ya da klinik belirtilerini azaltmak için günlük yoğurt, kefir gibi mayalı ürünleri 250 gram ile 1 kilo arasında tüketebilirsiniz. Kış aylarının olumsuz etkilerini asgariye indirmek için günlük yoğurt tüketimini öneriyoruz. Bu ürünler taze, hiçbir katkısı olmayan süt ürünleri tercih edilmesi önemli."
   
Yıldız, ayrıca son yıllarda yapılan araştırmada da probiyotiklerin özellikle bronşit ve sinüzit gibi kronik tekrarlayan solunum sistemi enfeksiyonlarında nükslerin azalmasına neden olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorum Yazma Ekranı

XHTML: Kullanabileceğiniz Taglar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>