Ağustos 15, 2011

Hamilelikte oruç tutmak bebeğinizi susuz bırakır

Hamile ve emzirme döneminde olan kadınların, oruç tutmaları bebek sağlığında tehlike arz ediyor. Sıcak yaz günlerinde sıvı dengesinin bozulması bebeğe giden kan akımını azaltabilir. 

ANNE  adaylarının emzirme ve hamile dönemlerinde hem enerji ihtiyacı hem de besin gereksinimi sağlıklı yetişkin bir bireye göre daha fazladır. Bu dönemlerinde, kendilerinin ve bebeklerinin sağlıklarının devamı için hamilelik ve emziklilik dönemine uygun özel diyetler uygulamaktadır. Hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar  oruç tutmaktan muaf olmalarına rağmen  bazıları orucu bırakmak istemez. Bu durum anne, anne adayları ve bebekleri için tehlike arz eder. Çünkü anne adayı bu dönemde hem kendinden hem de bebeğinden sorumludur.Besin ve sıvı ihtiyacını dengelemek bu yüzden daha zordur. Bebeğin besin sağlayabileceği tek kaynak annesidir. Ayrıca hamilelikte kan şekerini sabit bir değerde tutmak zordur. Uzun süren açlıklarda vücudun ana besin kaynağı olan  glikoz depoları tükenir.

Bebeğin sağlığını etkiliyor

Açlıkta vücuttaki yağların besin kaynağı olarak kullanılması sonucu oluşan ve hızla artan zararlı maddeler bebeğin ileriki döneminde psikolojik ve fizyolojik dengesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu zararlı maddelerin kanda artışı uzun sürede gebe bayanlarda insülin direnci oluşturmaktadır. Bu da gebeliğe ait diyabetin oluşmasını tetikler. Hamilelikte, vücutta dönen kan miktarı ve hücre içinde veya dışında bulunan sıvı miktarı artmaktadır. Bu sıvı dengesini sabit tutmak için gebeler normal şartlardan daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bu sıvı dengesindeki ve basıcındaki değişiklik bebeğe giden kan akımını azaltabilir.

Emzirme döneminde ilk 6 ay çok önemli

EMZİRME döneminde olan kadınların süt üretiminin düzgün ve düzenli olabilmesi için sıvı tüketimine özen göstermelidir. 2-5 ay arasında bebeğe sahip olan annelerin oruç tutukları takdirde sütlerinin protein, vitamin miktarlarında değişiklikler gözlemlenebilir. Sonuç olarak; hamile gebelik dönemi ve emzirme döneminde ilk 6 ay çok önemlidir. Bu dönemlerde olan bayanlar oruç tutmakta kararlılar ise mutlaka bir tecrübeli bilgili beslenme uzmanına ve doktora başvurmalılar.

 

{lang: 'tr'}

Leave a Reply