Ağustos 15, 2011

Baş ağrısına sahurda önlem

Ramazanda yapılan en büyük hatalardan biri uyku bölünmesin diye sahuru atlamak. Azalan öğün sayısını bire indirmek zaten uzun olan açlık süresini 6 saat daha ileriye erteliyor.

SAHURA kalkmayarak ana öğün sayısını 1’e indirmek zaten uzun olan açlık süresini (12 saat) 6 saat daha da artırıyor.  Bu da açlık kan şekerinin daha erken düşmesine neden oluyor. Ardından yorgunluk halsizlik baş dönmesi, baş ağrısı, dikkatsizlik, algılamada zorluk ve dalgınlık  gibi şikayetlerin oluşmasına zemin hazırlıyor. Bu yüzden sahur kesinlikle atlanılmamalı, su içerek ya da yatmadan önce yemek yiyerek geçiştirilmemelidir. Fakat sahurda besin tüketiminde aşırıya kaçmamaya da özen gösterilmeli. Sahurda  ağır, yağlı,aşırı besin tüketimi metabolizma hızını yavaşlatır bu dolayısıyla kilo alım hızını ve riskini artırır. Sonuç olarak kan şekerinin  aşırı düşmesini engellemek ve metabolizmayı daha iyi çalıştırmak için sahura kesinlikle kalkılmalıdır. Fakat tüketilecek besinler dikkatli seçilmeli. Tuzlu peynir zeytin salam sucuk gibi ürünlerden uzak durulmalı çünkü bunlar gün içerisinde susuzluk hissini artırıp, yağlı olmalarından dolayı da kilo artışına neden oluyor. Sahurda hafif kahvaltı, çorba , az yağlı zeytin yağlılar seçilebilecek besinlerdir. Bir bardak süt, 1-2 dilim peynir, 5-6 zeytin, domates, salatalık yeşillik, 1 porsiyon meyve,  2-3 dilim tam buğday ya da  çavdar ekmeğinden oluşan bu sahur mönüsü sizi daha uzun süre tok tutar.

Çorba ve lifli gıdaları tüketin

Sahurda aşırı yemek reflüyü tetikler.  Yatmadan hemen önce yenilen hamur işleri,  yağlı yiyecekler kızartmalar gibi besin çeşitleri sabah kalkıldığında midede ekşime ağırlık yanma gibi durumlarla neden olur. Mide rahatsızlarından engellemek için özellikle sahurda yağlı besinlerden, kahve, kakao, aşırı kafein alımından kaçınılmalı, yemeği yer yemez yatılmamalıdır. Kabızlık için bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucu ortaya çıkan rahatsızlık denilebilir. Ramazanla birlikte bireylerin meyve, sebze, lifli besinlerden zengin beslenilmelidir.

{lang: 'tr'}

Leave a Reply